NRB

Definice MSP

Definice malého a středního podniku dle evropské legislativy

Podnikatel UB

Definice malého a středního podnikatele

Každý žadatel, který se rozhodne požádat o podporu v rámci programu, který nabízí Národní rozvojová banka, a.s., musí důkladně zvážit velikost svého podniku.

Některé programy totiž neumožňují podpořit velké podniky. Základním kritériem pro posouzení velikosti podnikatele je počet zaměstnanců, velikost ročního obratu a bilanční suma roční rozvahy (velikost aktiv).

Primárně je nutné zaměřit se na počet zaměstnanců. Ten podnikatel, který zaměstnává více, jak 250 může mít v některých programech problém.

Zároveň při analýze velikosti podniku prověřte, jaké vazby máte na ostatní podnikatele. To znamená, že k Vašim zaměstnancům se budou přičítat zaměstnanci Vaši mateřské společnosti, případně i dalších právnických osob, případně živnostníků. Stejným způsobem se následně prověří i obraty těchto společností a suma majetku.

Kategorie velikosti jsou vymezeny v Doporučení 2003/361/ES ze dne 6. května 2003 týkající se definice mikro, malých a středních podniků (Doporučení komise o definici MSP), k němuž byl zpracován tento Aplikační výklad.

Přehledně celou problematiku shrnuje Uživatelská příručka Evropské komise k definici MSP.

 

Definice MSP

Vysvětlení k definici MSP

Zde naleznete více informací k definici MSP.

Zjistit více
Podnikatel