NRB

ČMZRB podpoří vznik komunitního centra v Dalešicích

Dalešice úvodní
komunitní centrum podpora měst a obcí rozvoj infrastruktury
14.06.2021

Z dalešického brownfieldu bude nově komunitní centrum. Část prostor využije obec pro provoz obecního úřadu. Kromě něj nabídne centrum i prostory pro občany a spolky. Součástí nového centra bude také pošta. Projekt, který vzniká za podpory Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), by měl být dokončen do konce roku 2023.

Stará zástavba v Dalešicích typu brownfieldu se promění v komunitní centrum. V historické budově, jejíž kořeny sahají až do 18. století, sídlil například šafář, ale byl v ní i hostinec. Po rekonstrukci ji opět budou využívat občané obce – přesídlí do ní obecní úřad a její součástí bude nově obřadní síň, zasedací místnost či knihovna. Prostory budou využívat také spolky obce a v přízemí budovy se bude nacházet pošta.

Potřebovali jsme místo, kde se budou scházet občané, a zároveň místo pro obecní úřad. V současné době nemá obec pro tyto účely dostačující prostory,” vysvětluje důvody rekonstrukce Jiří Loukota, starosta Dalešic, a dodává: „Pro financování od ČMZRB jsme se rozhodli nejen kvůli výhodnější úrokové sazbě, ale i ostatním podmínkám.

Dalešice jsou další z řady obcí, kterým jsme během naší existence finančně pomohli s jejich projekty. Městům a obcím na území České republiky poskytuje naše banka dlouhodobě podporu ve formě zvýhodněného financování projektů zaměřených na zlepšení místní infrastruktury, životních podmínek či ochrany životního prostředí,” říká Jiří Jirásek, generální ředitel ČMZRB, a dodává: „Financování rozvoje infrastruktury je oblastí, na kterou se naše skupina chce v blízké budoucnosti zaměřit ve větší míře. S dalšími veřejnými zadavateli, kteří chtějí realizovat infrastrukturní projekty, jsme ve fázi posuzování jejich záměrů z hlediska návratnosti a tedy možnosti využití buď zdrojů banky, nebo Národního rozvojového fondu, či doporučení hledání jiné cesty financování. V tomto směru v současné době jednáme s Moravskoslezským krajem, který plánuje revitalizovat řadu svých brownfieldů, s městem Pardubice, jež se chce zaměřit na výstavbu parkovacích domů a domovů pro seniory, s Ministerstvem dopravy v souvislosti s výstavbou dálnice D35, nebo se Správou železnic, která plánuje propojit Letiště Václava Havla s centrem Prahy železnicí.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články