NRB

Méně topit nestačí. NRB pomáhá podnikatelům najít trvalý způsob, jak šetřit energie

Vynucené dodávky energie UB2

České společnosti hledají způsoby, jak snížit náklady na energie. Často šetří na topení, odstavují záložní zařízení, nebo dokonce omezují výrobu. Firmy bojují se skokovým navýšením cen za energie, ale nemají trvalejší řešení, které by výdaje pomohlo snížit. Cestou podle Národní rozvojové banky (NRB) mohou být investice do energeticky nehospodárných budov. Pražským podnikatelům NRB naposledy nabízí bezúročný úvěr z programu ENERG, kterým lze takováto úsporná řešení velmi výhodně zafinancovat.

K omezení spotřeby energie vyzvala členské státy i Evropská komise, která navrhla, aby se během letošní topné sezóny využilo o 15 procent méně plynu než loni. Podobné strategie ale často představují pouze krátkodobá řešení. V nadcházejícím těžkém období se mohou úsporná opatření trvalého rázu stát faktorem, který rozhodne o přežití firmy.

Na trvalý způsob, jak ušetřit, vsadila i společnost MB Industry, která se zaměřuje na dovoz, úpravu a distribuci suchých plodů či ořechů. „S pomocí úvěru s nulovým úrokem jsme mohli instalovat nová úsporná osvětlení haly a skladovacích prostor. Aktuálně připravujeme investice do vytápění výrobní i administrativní části budovy, kde dojde k výměně zastaralých plynových kotlů za moderní a úsporná tepelná čerpadla, která přispějí ke snižování uhlíkové stopy podnikání a samozřejmě i k tolik žádané výrazné úspoře finančních prostředků na vytápění,“ říká o výhodách investic spojených s úsporami energií zakladatel a výkonný ředitel společnosti Saeed Ebrahimi.

Zvýšení energetické účinnosti budovy se vyplatí, podle mnohých s sebou ale nese nutné investice, kterých se majitelé firem v současné době obávají.  Obavy vyvrací koordinátor programu ELENA Čestmír Hrdinka: „Kdo platí vysoké náklady za energie v budově s nízkou energetickou účinností,  by rozhodně měl financovat investice na její zlepšení. Peníze se při současných cenách energií vrátí poměrně brzy. Pokud se projekt dobře nastaví, lze investiční náklady splácet z budoucích úspor a ušetřených úroků.“

Pro malé, střední i velké podnikatele na území Prahy nabízí Národní rozvojová banka program ENERG, který je  jediným způsobem, jak získat na investice do energií půjčku s nulovým úrokem. Podnikatelům kromě financování banka poskytuje i poradenské služby a pomoc s plánováním projektu. „S přípravou projektu navíc žadatelům pomáháme prostřednictvím programu ELENA, který uhradí 90% způsobilých výdajů před samotnou investicí,“ doplňuje Čestmír Hrdinka.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články