NRB

Získání úvěru z programu Expanze nebylo v ničem složitější

Mikroelektronika UB
bezúročný úvěr OPPIK pořízení výrobní linky strukturální fondy EU výstavba výrobního areálu
04.11.2018

Společnost Mikroelektronika založil Jindřich Nádvorník v roce 1991 s cílem zaměřit se na vývoj a výrobu řídicí a měřící autoelektroniky včetně taxametrů. Netrvalo dlouho a portfolio vyráběných produktů společnosti se rozšířilo o první zařízení na výdej jízdenek, v druhé polovině 90. let pak i o první odbavovací systémy založené na bezkontaktních čipových kartách.

Firma se postupem času přeměnila na dodavatele komplexních odbavovacích systémů se sofistikovaným softwarovým vybavením a je tak schopna kompletně pokrýt potřeby městských, příměstských i meziměstských dopravců po celém světě. Vedle toho se ale také stále zaměřuje na výrobu elektroniky na zakázku, která generuje přibližně polovinu tržeb.

Aby se firma dlouhodobě udržela na špici ve svém oboru, byla schopna uspokojit poptávku a potřeby svých zákazníků, musí průběžně investovat nemalé částky do výzkumu a vývoje a také do nových technologií. Naposledy z důvodu udržení kvality a efektivity výroby na vysoké úrovni pocítila potřebu pořízení nové technologie na konci uplynulého roku.

Linka umožnila navýšit kapacitu výroby

Jednalo se o novou kompletní automatizovanou linku pro osazování desek plošných spojů. Linka obsahuje sítotiskové nanášení pájecí pasty, 3D kontrolu nanesené pasty, automaty pro povrchovou montáž součástek a pájecí pec. Kromě toho jsme se vybavili i novou optickou kontrolou desek plošných spojů a rentgenovým počítadlem součástek,“ představuje blíže pořizované technologie Ivo Ender, produkční ředitel společnosti Mikroelektronika.

Pořízení této automatizované linky, která představuje využití nejmodernější technologie ve výrobě, pro ni bylo důležité z několika důvodů. „Hlavním přínosem realizace tohoto projektu bylo navýšení výrobní kapacity a zvýšení kvality výroby,“ přibližuje Ivo Ender. Vedle toho tato nová technologie společnosti zajistí vyšší konkurenceschopnost a zvýší technologickou úroveň výroby.

Expanze kvůli výhodným podmínkám

Společnost Mikroelektronika se rozhodla novou linku zafinancovat z programu EXPANZE, a to především proto, že v porovnání s běžnými nástroji financování program nabízí nesrovnatelně výhodnější finanční podmínky. Pozitiva programu tak firma spatřuje především v úspoře nákladů, které by jinak musela zaplatit na úrocích. „Hlavní výhodou je jednoznačně bezúročnost úvěru. To pochopitelně komerční úvěry nabídnout nemohou. Příjemným bonusem, i když ho pravděpodobně nevyužijeme, je i možnost odkladu splátek jistiny. Dále jasně definované podmínky a jistota splnění podmínek ze strany banky. Za takových okolností bylo rozhodování o nákupu nových technologií mnohem jednodušší,“ uvádí Antonín Hübner, ekonomický ředitel společnosti Mikroelektronika.

Vedle toho ve firmě uvítali také to, že administrativa spojená s vyřízením úvěru nebyla nikterak náročná. „To byla další výhoda, že získání úvěru nebylo v ničem složitější a byly vyžadovány jen standardní podklady jako u jiných bankovních institucí. Od prvního kontaktu byl úvěr vyřízen přibližně do dvou měsíců,“ doplňuje Antonín Hübner.

V plánu jsou další investice do areálu

Program Expanze není prvním produktem ČMZRB, který společnost Mikroelektronika využila k financování svého rozvoje. Dynamický růst firmy v devadesátých letech a na začátku nového milénia, který byl podpořen i úspěšným vstupem na zahraniční trhy, vyústil v potřebu výstavby zcela nového výrobního a správního areálu. Ten od té doby slouží k vývoji, testování a výrobě elektroniky a poskytuje pracovní uplatnění pro více než 250 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. V roce 2006 ČMZRB poskytla společnosti Mikroelektronika zvýhodněný úvěr právě k financování výstavby tohoto areálu a už tehdy produkty banky usnadnily firmě její rozvoj. „S ČMZRB jsme spolupracovali už dříve. Ve všech případech hodnotím spolupráci velmi pozitivně,“ říká Antonín Hübner.

Do budoucna pak společnost plánuje investovat nejen do dalších výrobních technologií a modernizace výrobků, ale také do dalšího rozvoje svého sídla a areálu. „Aktuálně zvažujeme možnosti další výstavby firemních prostor, a to nejen výrobních. Nedávno jsme je o třetinu rozšířili, ale zdá se, že rosteme ještě rychleji, než jsme očekávali,“ uzavírá Antonín Hübner, ekonomický ředitel společnosti Mikroelektronika.

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin