NRB

Národní rozvojová banka pomáhá při přípravě nejlepších EPC projektů

20230215_124323
ELENA EPC projekt soutěž úspory energie
20.02.2023

Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) vyhlásila opětovně soutěž o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt řešený metodou EPC. První místo si odnesla Česká pošta za projekt pro malešické depo, druhou příčku získala nemocnice ve Vyškově a třetí získal projekt města Kadaň. Národní rozvojová banka a její tým ELENA se podílel na přípravě oceněných projektů České pošty a města Kadaň.

Národní rozvojová banka již dva roky podporuje přípravu EPC projektů v rámci programu ELENA. Finanční prostředky byly získány od Evropské investiční banky jako podpora přípravy energeticky úsporných projektů. Cílem programu ELENA je nabídnout komplexní servis při přípravě energeticky úsporných projektů, a tím zvýšit investování do úspor energie. „Jsme velmi rádi, že dva ze tří oceněných projektů, jsou připravovány prostřednictví programu ELENA.  Je to pro nás užitečná zpětná vazba o tom, že podpora NRB má dopad nejen na finanční stránku projektu, ale zejména na kvalitu samotné přípravy energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC“ uvádí vedoucí týmu programu ELENA Čestmír Hrdinka.

APES vyhlásil již dvanáctý ročník soutěže o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt řešený metodou EPC za rok 2022 a výsledky byly vyhlášeny ve středu 15. února 2023 na konferenci Energetický management pro města a obce konané v Praze.

Titul Nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2022 si odnáší Česká pošta s. p. za návrh hloubkové modernizace depa a sběrného přepravního uzlu v pražských Malešicích, a konkrétně třídírny balíků a třídírny listovních zásilek. Předběžný odhad investice je ve výši téměř 100 mil. korun a investice do výměny osvětlení, zateplení objektů, programové regulace teploty dle časového využití jednotlivých místností, do vzduchotechniky a fotovoltaiky má přinést roční úsporu nákladů na spotřebu energie za 15 mil. korun. „Projekt jsme začali připravovat za vydatného přispění Národní rozvojové banky s dotační podporou z programu ELENA. Díky využití metody EPC můžeme mít smluvně garantováno až 30% snížení spotřeby elektrické energie a 20% snížení nákladů na vytápění, což nám přinese podstatně nižší provozní náklady,“ říká Stanislav Bock, který má projekt v České poště na starosti. Veřejná zakázka na poskytovatele projektu bude vyhlášena nejpozději v březnu, a následně dojde po podpisu smlouvy s vítězným poskytovatelem energetických služeb k realizaci opatření. Česká pošta tímto projektem, který zvyšuje energetickou účinnost jejich objektů, zaujímá mezi státními podniky výjimečné místo.

Třetí příčku obsadilo město Kadaň, které nyní bude soutěžit realizaci energeticky úsporného projektu celkem v 27 budovách. Chce u budov modernizovat osvětlení, instalovat fotovoltaické panely a systém individuálního nastavení teplot v jednotlivých místnostech. To vše přibližně za 85 mil. korun, které zaručí roční úsporu energií v hodnotě 5,2 mil. korun. Zbytek nákladů bude hrazen z dotace, takže město nepotřebuje žádnou vstupní investici. Kadaňský projekt se tak zařadí k dalším pěti desítkám měst, které využívají metodu EPC ke zvýšení energetické účinnosti svých budov a přispívají ke snížení závislosti na fosilních zdrojích energie. 

Energetické služby se zaručeným výsledkem (EPC z angl. Energy Performance Contracting) zahrnují návrh úsporných opatření, přípravu projektu, jeho realizaci a případně zajištění financování projektu vedoucího k úsporám energie v budovách. Zákazník nepotřebuje na počátku vlastní finanční zdroje, protože realizaci obvykle postupně poskytovateli splácí ze smluvně garantovaných úspor. Veškerá rizika projektu nese poskytovatel a v případě, že úspor není dosaženo dle předem stanoveného modelu, hradí poskytovatel rozdíl. Metoda EPC je mimořádně výhodná zejména pro subjekty ve veřejném sektoru.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články

KAMA rekonstrukce UB 2

NRB pomáhá s investicemi do nevyhovujících budov

Více než polovina tuzemských podnikatelů předpokládá nárůst výdajů souvisejících s fakturami za energie až o padesát procent, ukázal průzkum Hospodářské komory. Podle výsledků šetření neexistuje jediná firma, která by předpokládala...