NRB

Národní rozvojová investiční nakoupila podíl v české firmě zpracovávající kůže

foto web
kapitálové vstupy nákup podílu NRI podpora podnikatelů
21.10.2022

Národní rozvojová investiční (NRI), dceřiná společnost Národní rozvojové banky, poskytla dalšímu malému a střednímu podniku podporu ve formě kapitálového vstupu. Prostřednictvím programu Rizikový kapitál – IPO fond nakoupila 29,57% podíl z nově vydaných akcií, které byly upsány na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Celkový podíl NRI ve společnosti Karo Leather po úpisu činí 6,5 %.

Společnost KARO Leather je jedním z největších zpracovatelů kůže ve střední a východní Evropě. Nezpracované kůže nakupuje po celém světě, následně je rozřezává, barví a dále upravuje. Hotový výrobek odebírají velké nábytkářské firmy v Evropské unii. Pavel Klvaňa společnost založil v polovině devadesátých let.  Z původně obchodní skupiny se po roce 2015 transformovala na výrobní závod.

Dne 26. září firma úspěšně ukončila nabídku svých akcií na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Nabídla celkem 1,1 milionu nových akcií v cenovém rozpětí 120 až 140 korun. Během úpisu pro stávající akcionáře proběhlo upsání 5 000 ks a v aukčním systému START pražské burzy bylo umístěno mezi investory 1 095 000 ks. Celkem tak firma prodala všech 1,1 milionu ks nových akcií v objemu 132 milionů korun.

„Získané prostředky použijeme na investice do dokončení nového závodu v Brtnici a návazně finálního rozšíření kapacit závodu v Boršově. Dále budou využity na posílení pracovního kapitálu a částečně na refinancování některých závazků,“ říká Jakub Hemerka, finanční ředitel společnosti.

„Národní rozvojová investiční se účastnila druhého kola úpisu. Nakoupila 323 750 kusů akcií v pořizovací ceně 120 Kč za jeden kus. Celková investice tedy činí 38,85 mil. Kč, což představuje téměř 30% podíl na druhém kole úpisu. Podíl NRI ve společnosti Karo Leather činí 6,5 %,“ říká Martin Potůček, předseda představenstva NRI.

„Jsme vděční, že se tento obchod uskutečnil. Národní rozvojová investiční doplnila další komerční fondy, které nám věří a zařadily nás do svého portfolia. Jsme rádi za dalšího velkého partnera,“ říká k obchodu Jakub Hemerka.

„Společnost KARO Leather splnila všechny podmínky pro to, abychom ji mohli z našeho programu Rizikový kapitál – IPO fond podpořit. Jsme rádi, že jsme mohli investovat do české firmy s dlouholetou tradicí a zajímavým výrobním potenciálem. Věříme, že náš kapitálový vstup přispěje k rozvoji a prosperitě tohoto podniku,“ dodává Martin Potůček.

Vůbec poprvé v historii NRI poskytla malému či střednímu podniku podporu ve formě kapitálového vstupu na jaře loňského roku, kdy prostřednictvím programu Rizikový kapitál – IPO fond nakoupila 12,7% podíl z nově vydaných akcií společnosti Primoco UAV, které byly upsány na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Více jsme o tom psali zde. Společnost KARO Leather je tak druhou společností, která získala od NRI tuto formu podpory.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články