NRB

Koronavirus nás velmi zasáhl, bezúročný úvěr nám pomůže zachovat chod firmy

KABEPE-KOVO-815x300px-2
bezúročný úvěr koronavirus provozní výdaje
05.05.2020

Malá rodinná společnost KABEPE KOVO z Frenštátu pod Radhoštěm se specializuje na oblast tlakového lití hliníku, zinku a hořčíku a řadí se mezi přední evropské dodavatele ve výrobě licích komor. Protože většina jejích zákazníků v souvislosti s koronavirovou infekcí přerušila výrobu, přišla o podstatnou část svých zakázek. Překlenout toto nepříznivé období a zachovat chod firmy jí pomůže bezúročný úvěr COVID.

Společnost KABEPE KOVO založil Petr Beránek se svojí švagrovou Kateřinou Beránkovou před šesti lety, poté, co náhle zemřel jeho otec, který se celý život věnoval strojírenství. „Táta byl naším celoživotním mentorem. Po jeho smrti v naší rodině postupně zrála myšlenka založit firmu, kterou budeme rozvíjet a následně předáme další generaci,“ vzpomíná na začátky rodinného podnikání Petr Beránek a dodává: „Proč jsme se v rámci strojařiny zaměřili právě na oblast tlakového lití, je jednoduché, můj bratr měl s tímto oborem dlouhodobé zkušenosti a já jsem vystudovaný metalurg.“

Z kotelny do vlastního

Své podnikání Beránkovi rozjeli v bývalé kotelně zemědělského družstva se dvěma stroji a dvěma zaměstnanci. „Ze začátku jsme v zimě neměli ani topení a teplou vodu. Řadu věcí jsem si dělal sám. Podnikání se rozjíždělo postupně, ale naše snaha vytvořit stabilní rodinnou firmu nás i v těžkých chvílích poháněla jít pořád dál,“ vypráví Petr Beránek. Překonání všech počátečních strastí přineslo ovoce. Firmě se podařilo postupně rozšířit portfolio zákazníků a proniknout na zahraniční trhy, kde dlouhodobě zvyšuje svůj podíl. „Velké poděkování patří nejen našim zaměstnancům, ale i našim zákazníkům, kteří se rozhodli naše výrobky vyzkoušet. Díky tomu jsme je mohli přesvědčit, že si zakládáme na maximální kvalitě a špičkovém servisu, a dlouhodobě tak s nimi navázat spolupráci.

Klíčovým obdobím pro další vývoj společnosti, se stal rok 2018, kdy se majitel prostor, které společnost KABEPE KOVO měla v pronájmu a v nichž probíhala veškerá výroba, dostal do finančních potíží a chystal se je prodat. Beránkovi proto přistoupili k odvážnému kroku. Koupili vlastní pozemek a začali přemýšlet o výstavbě nové haly. „Na konci léta 2019 jsme stavbu dokončili a postupně tam přestěhovali celou naši výrobu. To, že máme nyní vlastní výrobní prostory, nám umožnilo výrazně rozvinout a rozšířit sortiment našeho podnikání,“ upozorňuje na důležitost vlastní výrobní haly Petr Beránek.

Kvůli koronaviru zákazníci přerušili výrobu

Společnost má dnes 22 zaměstnanců a k jejím hlavním odběratelům patří slévárny tlakového lití jak z ČR, tak z evropských trhů. Zákazníky sléváren jsou zase z větší míry automobilky, a proto po vypuknutí koronavirové infekce v Evropě společnost během několika dnů přišla o většinu svých zakázek. „Pandemie SARS COVID-19 nás velmi zasáhla. Většina našich zákazníků v průběhu března přerušila výrobu a do dnešního dne ji neobnovila, nebo pokud ano, tak v omezené míře. A tím jsme se samozřejmě dostali do problémů i my,“ přibližuje současnou situaci spolumajitel rodinné firmy KABEPE KOVO Petr Beránek.

Společnost se proto rozhodla využít bezúročný úvěr z programu COVID I od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), který jí pomůže zachovat chod firmy a udržet si stávající zaměstnance. „Získaný bezúročný úvěr využijeme na pokrytí mezd našich zaměstnanců a dalších provozních nákladů a na nákup materiálu,“ říká Petr Beránek a dodává: „Získání této podpory je pro nás klíčové, protože jako rodinná firma považujeme zachování sociálních jistot pro naše zaměstnance a jejich rodiny za velmi důležité. Pevně věříme, že pomocí získaného úvěru se nám podaří ekonomickou krizi překonat a naše podnikání zachovat.

Od podání žádosti po podpis smlouvy neuplynul ani měsíc. Petr Beránek si především cení vstřícnosti banky a obchodní pracovnice z ostravské pobočky, která jeho firmě byla přidělena. „Jednání s ČMZRB bylo velmi příjemné. Hlavně paní Nagyová, která měla naši žádost na starosti, byla opravdu skvělá. Byla nám po celou dobu nápomocná a velmi rychle a přesně komunikovala a vysvětlovala nám, co máme ještě doplnit nebo vyplnit. Tímto bych jí chtěl za naši firmu poděkovat,“ uzavírá s díky Petr Beránek, spoluzakladatel a spolumajitel rodinné firmy KABEPE KOVO z Frenštátu pod Radhoštěm.

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin