NRB

Původně rodinná firma se dnes řadí k předním výrobcům stavebních profilů

Mateiciuc UB
dlouhodobá spolupráce pořízení nové technologie záruka zvýhodněný úvěr
31.10.2018

Bratři Mateiciucové toužili po vlastním podnikání. Při stavbě rodinného domu je napadlo, co by se mohlo stát jeho předmětem. Začali se proto zabývat výrobou komponentů pro podlahové vytápění, o němž se dočetli v zahraničním tisku a o které začal být po revoluci na českém trhu zájem. Následně rozšířili výrobu o různé produkty z plastů, jako jsou např. trubky, hadice, chráničky, dnes je jejich core byznysem výroba stavebních profilů. Firma pod značkou MAT ® v současné době realizuje většinu tržeb v zahraničí, dosahuje ročního obratu 300 milionů korun a patří tak mezi největší ve svém oboru.

Když proběhla v tehdejším Československu sametová revoluce, pracoval Zdeněk Mateiciuc v národním podniku Optimit, s. p. Odry na Novojičínsku, a jeho bratr Emil Mateiciuc v národním podniku Romo, s. p. Fulnek. Už tehdy přemýšleli o tom, že by se rádi seberealizovali a začali podnikat. Podlahové vytápění jim přišlo na mysl záhy, protože Emil s ním měl již zkušenosti. „Zabudovali jsme ho do podlah v našem rodinném domě, který jsme tou dobou dostavovali. Bratr tehdy nastudoval různé zahraniční materiály a podle nich jej dal dohromady,“vzpomíná Zdeněk Mateiciuc.

Bratři následně vytvořili příručku, jak sestavit podlahové vytápění do rodinných domů, a rozeslali ji projektantům po ČR. „A protože v té době končila komunistická půjčka na stavbu rodinných domů a mnoho lidí mělo domy rozestavěné, začali se nám ozývat, že mají o naše vytápění zájem,“ popisuje, jak přišli k prvním zákazníkům, Zdeněk Mateiciuc.

Rozšíření výrobních činností

Firma MATEICIUC a.s. vznikla v roce 1990 a veškerá výroba komponentů pro podlahové vytápění zprvu probíhala v garáži rodinného domu. O rok později se jim podařilo v privatizaci získat bývalou továrnu na hedvábí v Odrách, která svého času patřila třem rodům sudetských Němců. Za války sloužila jako lágr pro nuceně nasazené ženy z Ukrajiny a za komunismu ji využívala jako sklad textilní firma OP Prostějov. „Na začátku 90. let, kdy jsme objekt zprivatizovali, byla továrna vylidněná a v nepříliš dobrém stavu. Dali jsme ji dohromady, postupem času jsme zde vybudovali areál s dalšími výrobními a skladovacími prostory,“ říká Zdeněk Mateiciuc.

V novém sídle společnosti nejprve probíhala výroba polypropylenových trubek pro podlahové vytápění, která se záhy rozšířila i o produkci polyetylenových trubek pro rozvod pitné vody, zahradních hadic z plastů, drobných plastových výlisků a hladkých trubek HDPE pro ochranu optických kabelů. „V roce 1996 jsme pak získali řadu zakázek na výrobu kabelových chrániček a byli jsme nuceni investovat do nákupu nové technologie,“ vypráví Zdeněk Mateiciuc.

S bratrem jsme začínali od nuly. Neměli jsme žádné finance, ale nechtěli jsme si ani moc brát úvěry, protože to bylo rizikové. Snažil jsem se spíše hledat různé podpory od státu, tak se nám třeba podařilo získat dotaci tehdy ještě od Okresního národního výboru pro začínající podniky. Za to jsme nakoupili první stroje,“ přibližuje financování svého podniku Zdeněk Mateiciuc a dodává: „Úvěrům jsme se ale také nakonec nevyhnuli. A protože jsme potřebovali získat ručení, přišli jsme do styku s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Té spolupráce si velmi vážím. Kdyby jí nebylo, tak by byl růst naší společnosti pomalejší a rozhodně bychom nebyli tam, kde jsme dnes.“

V roce 1998 společnost MATEICIUC a.s. rozšířila svou činnost ještě o výrobu korugovaných trubek, která se stala nosným výrobním programem podniku.

Vstup investora

K přelomovému období ve vývoji firmy došlo o dva roky později, kdy se starší z bratrů Emil Mateiciuc rozhodl odejít do důchodu. O 51procentní podíl společnosti nejprve projevila zájem švédská firma AROT, jejíž podmínky ale nebyly pro bratry přijatelné, takže se následně domluvili se společenstvím sesterských firem Gascontrol a Gascontrolplast z Havířova a stali se jeho součástí. „Tehdy byl ale tlak na to, abychom propustili naše handicapované zaměstnance, a to jsem nechtěl dopustit. Založili jsme proto se ženou společnost Gerlich Odry, chráněnou dílnu, která se stala subdodavatelem firmy MATEICIUC a.s.,“ vysvětluje Zdeněk Mateiciuc.

V té době na trhu došlo ke stagnaci výstavby telekomunikačních sítí a nasycenost trhu vedla k poklesu poptávky po ochranných trubkách. „Byli jsme tak nuceni hledat nový produkt, který by se stal klíčovým pro naši výrobu,“ popisuje mladší ze zakladatelů firmy MATEICIUC a.s. a dodává: „Začali jsme se zaměřovat na stavební profily a již brzy se ukázalo, že jsme se vydali správným směrem.“

Posílení exportu a ekologie

Společnost MATEICIUC a.s. dnes dosahuje tržeb ve výši 300 milionů korun ročně a 70 procent z nich přichází ze zahraničních trhů. „Naším nejvýznamnějším obchodním partnerem je Německo, ale vyvážíme také třeba do Španělska, Polska, Litvy, Ruska, na Slovensko a Ukrajinu,“ říká Zdeněk Mateiciuc. Firma dnes zaměstnává 110 lidí a dalších 30 pracuje ve společnosti Gerlich Odry, kterou vede jeho syn Jakub. Ten se ještě stará o sociální podnik AC Aero.

Další kroky společnosti MATEICIUC a.s. jsou jasné. Od letošního roku má nového ředitele, což souvisí s jejím odchodem od skupiny firem Gascontrol. Nové vedení společnosti se chce dále zaměřovat na větší specializaci a zdokonalování se ve výrobě stavebních profilů. „V tom určitě vidíme potenciál,“ prozrazuje Zdeněk Mateiciuc. A nadále také chtějí pokračovat ve svém společensky odpovědném přístupu.

Všechny plasty, které vyrábíme, jsou recyklovatelné, na některé používáme regranuláty. Máme vlastní čističky odpadních vod, odpadní teplo zase zužitkováváme na ohřev budovy. Nejsem ekologický aktivista, ale pokud nám to dává ekonomický smysl, tak se svou výrobou snažíme životní prostředí zatěžovat co nejméně,“ uzavírá Zdeněk Mateiciuc.

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin

Podpora 1992 až 2017