NRB

Záruka NRB dala firmě Place Store Concept pevné zázemí

Place-Store-815x300px
OPPIK pomoc v nouzi pořízení vlastních prostorů strukturální fondy EU záruka
12.11.2019

V Brně na Moravském náměstí, hned vedle univerzitního kina Scala, najdete Place Store. Není to obyčejný obchod. Kromě přívětivé, inspirativní a útulné atmosféry zaplňující prostor s nejrůznějšími ručně vytvořenými produkty má právě zde svůj počátek zajímavý příběh, který postupně přerostl v úspěšné podnikání.

Dvě kamarádky Eva Bergová a Kateřina Helánová vždy rády navštěvovaly nejrůznější prodejní akce a festivaly, kde obdivovaly, co všechno lidé umějí vyrobit. Šperky, dárkové předměty, oděvy i kosmetiku. „Hodně nás překvapovalo, že věci, které se nám na takových akcích líbily, pak nebylo možné nikde koupit,“ začala své povídání Eva Bergová. Zboží bylo přístupné jen na internetu nebo na podobných akcích. Jeho tvůrci většinou neměli prostředky a ani potřebný počet produktů, aby mohli mít vlastní obchod, jednoduše by ho „neutáhli“.

Malý kousek regálu může mít cenu zlata

„Přemýšlely jsme, jak by měl vypadat koncept, který by byl příjemný pro všechny strany – tvůrce, prodejce i koncového zákazníka,“ pokračuje spolumajitelka Kateřina Helánová. Tehdy se zrodil nápad, systém, který se později osvědčil. Obchody Place Store poskytují výrobcům prodejní plochu. Za měsíční paušál si tak mohou pronajmout kousek prostoru v obchodě, třeba jen část regálu nebo místo na stojanu s oblečením. Zboží se prodává za ceny, které si jeho tvůrce sám určí, a na konci každého měsíce dostane seznam toho, co se prodalo, a odpovídající finanční obnos.

Zpočátku jsme se potýkaly s nedůvěrou výrobců, v den otevření obchodu jsme dokonce stěží plnily prázdné regály zbožím. Postupem času však tvůrci pochopili svoji příležitost, začali nám důvěřovat a sami přicházet. Přibližně po roce se pouhý nápad překlopil ve fungující podnikání. Lidé, kteří si všimli, jak Place Store pěkně funguje, nás začali oslovovat s žádostí o franšízovou licenci,“ doplňuje Eva Bergová, která má v projektu na starosti hlavně marketing. Ze start-upu tak vznikla firma a postupně se pod touto značkou objevily obchody v Uherském Hradišti, Praze, Zlíně, Táboře, Olomouci i v Bratislavě.

Výrobky nesou radost tvůrce

V současné době prostřednictvím Place Store vystavuje a prodává své zboží více než tisícovka malých a středních tvůrců designových výrobků. Nejčastěji se v obchodech objevují výrobky, které mají dárkový charakter, věci, jež přinášejí radost. Šperky, doplňky, ilustrace na nejrůznějších materiálech, kožené batohy, peněženky, ale i autorská móda. Výrobky, které nejsou většinou k dostání nikde jinde. Jak jsme se mohli přesvědčit, jsou krásné, dotažené do posledního detailu. Výrobci do nich vkládají mnoho energie, lásky a radosti, ale snaží se také dodržovat všechny legislativní náležitosti, vše je na profesionální úrovni. „Vnímáme, že úroveň zboží má stoupající tendenci, pozorujeme posun u výrobců, kteří jsou s námi od začátku. Z některých živnostníků se staly firmy a přibírají další zaměstnance, zpravidla členy rodiny. Jsou to lidé, kteří se začali živit tím, co je baví a naplňuje, a odcházejí z dobře placených míst v korporátech. Dobrý pocit, vnitřní klid, naplnění a radost nahrazují dřívější vysoké příjmy,“ prozrazuje Eva Bergová.

Dobrý koncept roste

Úspěch obchodů Place Store tkví mimo jiné také ve výborně nastaveném skladovém hospodářství a prodejním systému. Dodavatel se vždy přesně dozví, co se prodalo a kdy se to prodalo, není zdržován zbytečnou administrativou. „Snažíme se být silní v marketingu, umíme zboží našich tvůrců předat světu dál, představit ho zákazníkovi. Jsme jejich partnerem,“ dodává spolumajitelka.

Zájemci o franšízu se objevují sami a majitelky Place Store se pak samy rozhodují, zda navážou spolupráci. Nejdůležitějším kritériem je příjemná komunikace. „Zajímá nás také, proč se chce zájemce do podnikání pustit, je pro nás důležité, aby to byl spolehlivý člověk, který bude ctít filozofii firmy a s nímž budeme na stejné vlně,“ zdůrazňuje Eva Bergová. Díky tomu, že přibývá obchodů, přibývá i prodejních příležitostí pro výrobce. Jejich tvorba se dostává více mezi lidi.

Důvěra banky je pro nás hnacím motorem

Brněnský obchod, který je zároveň hlavním sídlem firmy, prošel před časem zásadní proměnou. Pronajaté prostory se jejich vlastník rozhodl prodat. Eva s Kateřinou zpočátku ani neuvažovaly nad jejich koupí, avšak poté, co prozkoumaly trh a spočítaly si náklady na nový pronájem a stěhování, požádaly Českou spořitelnu o cenový návrh na úvěr. „Dozvěděly jsme se však, že budeme potřebovat záruku. Naše osobní záruky nestačily, obrátily jsme se tedy na ČMZRB a z její strany přišla obrovská pomoc. Byly jsme šťastné, protože se nám lidé z banky věnovali na maximum, do detailu s námi probrali všechny možnosti. Díky nim se nám podařilo úvěr získat. Spolupráce mezi Českou spořitelnou a ČMZRB byla fantastická, profesionální. Nyní jsme majitelkami prostor a můžeme do nich investovat. Obě banky jsou nám partnery. Jejich přístup a také důvěra, kterou nám daly, jsou pro nás velkým hnacím motorem,“ popisuje Eva Bergová s nadšením.

Ve sklepních prostorách pod obchodem začíná vznikat galerie, další sdílený prostor pro nové, začínající umělce. Chystají také výtvarné workshopy pro veřejnost. Je totiž zajímavé vyrobit si pod vedením zkušeného tvůrce třeba vlastní náušnice a vidět proces, který za tím je.

Naším cílem je spolupracovat s lidmi, se kterými se můžeme společně posouvat dál, společně růst. Chceme se s nimi potkávat a sdílet to, co děláme my, co dělají oni a co si o tom myslí zákazník. To je pro nás alfou a omegou našeho podnikání a v tom se chceme zlepšovat,“ shrnují majitelky filozofii Place Store.

Článek vyšel v časopise Trade News a na itradenews.cz.

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin

EXPANZE-záruky