NRB

ČMZRB zaručí podnikatelům s podporou EU dalších 10 miliard úvěrů

shutterstock_749432248
podpora podnikatelů
20.12.2016

Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. (ČMZRB) poskytne v následujících dvou letech ve spolupráci s Evropským investičním fondem (EIF) v rámci programu ZÁRUKA vyhlášeného Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) záruky malým podnikatelům k získání bankovních úvěrů ve výši více než 10 mld. Kč. Na finance z tzv. Junckerova balíčku si tak sáhne třikrát tolik podnikatelských subjektů než doposud.

Díky navýšení protizáruky EIF a prostředkům, které pro záruční program poskytne MPO, budou moci malí podnikatelé využít další prostředky z Junckerova balíčku. „Protizáruka EIF běží od srpna 2015. Tehdy se počítalo s tím, že do konce roku 2017 zaručíme úvěry ve výši 4,4 mld. Kč. Vzhledem k velkému zájmu malých podnikatelů i spolupracujících bank o tuto zvýhodněnou formu financování, jsme téměř všechny prostředky využili již nyní, a proto jsme se rozhodli zažádat o další,“ vysvětluje Jiří Jirásek, generální ředitel ČMZRB.

„Jsem velmi rád, že se daří účinně propojovat naše národní aktivity s evropskými programy, a zvýšit tak celkový rozsah podpor, který takto mohou podnikatelé získat.  Očekávaných 5 000 podpořených podnikatelských projektů, z nichž se třetina již realizuje, je hmatatelným důkazem, že vláda chce a bude podnikání podporovat, a to nejen dotacemi,“ doplňuje Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu.

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, k tomu dodává: „Je to zatím největší objem státem zaručených úvěrů vůči malým a středním firmám a přichází v pravou chvíli. Nacházíme se v době ekonomického růstu, banky jsou otevřené k financování a úrokové sazby jsou na historicky nejnižší úrovni. Přesto mnozí podnikatelé nemohli úvěry čerpat, neboť nezvládali své dluhy dostatečně zaručit. Toto je ideální způsob, stát neposkytuje žádné dotace, ale motivuje k aktivitě.“

Podporu doposud získalo přes 1 500 projektů

ČMZRB uzavřela v srpnu 2015 jako jedna z prvních institucí v ČR smlouvu s EIF, která využívala podporu z Evropského fondu pro strategické investice (EFSI), tedy nástroje Evropské komise, jehož prostřednictvím je realizován Investiční plán pro Evropu. Na základě této smlouvy získala ČMZRB protizáruku umožňující podpořit v období do konce roku 2017 úvěry pro malé podnikatele v České republice ve výši 4,4 mld. Kč. Podpořeno bylo více než 1 500 malých podnikatelů v ČR, kterým záruka napomohla k získání potřebného bankovního úvěru, bez něhož by byl osud jejich dalšího podnikání nejistý.

Na finance z Junkerova balíčku si tak například sáhla společnost Czech Retail Company, která v současné době provozuje pět ovocných barů Fruitisimo po ČR. „Obrat naší společnosti za letošní rok dosáhne 20 milionů korun. Takovýto rozvoj start-upu byl možný samozřejmě jen díky tomu, že nám domovské banky a ČMZRB poskytly nezbytné investiční finance,“ říká Ondřej Šlechta, jednatel společnosti.

Bez záruky za úvěr by se neobešla ani společnost Smecky Music Studio, jejíž nahrávací studio patří mezi nejvyhledávanější v Evropě. „Vzhledem k rychlému vývoji nahrávacích technologií, bylo nutné pro zachování konkurenceschopnosti pořízení nového mixážního pultu. Bez pořízení nového mixážního pultu a s tím souvisejících technických vybavení by se rozvoj firmy zastavil, případně skončil, protože bychom nemohli uspokojit současné požadavky klientů na vybavení požadované úrovně studií ve světě běžné,“ uvádí Josef Pokluda, managing director studia.

Prostředky EIF pomohly rozjet i Dědkův pivovar. „Díky poskytnuté záruce od ČMZRB jsem mohla nastartovat podnikání a zakoupit novou technologii mini pivovaru, která nám umožňuje používat nové postupy při vaření piva. Nyní, necelý rok po poskytnutí záruky, máme za sebou první zkušební várky piva,“ komentuje Monika Smolková, majitelka Dědkova pivovaru.

Celkem z Junckera vyčerpáme 15 mld. Kč

Díky vysoké poptávce po zárukách ve druhé polovině letošního roku se sjednaný finanční rámec rychle vyčerpal, a proto byla ČMZRB nucena hledat další zdroj pro financování záruk dříve, než bylo původně předpokládáno. Aktivní a vstřícný přístup ze strany EIF a MPO umožnil zajistit další potřebné prostředky a záruční program bez přerušení pokračuje dál.

Do konce roku 2018 tak banka zaručí úvěry malým podnikatelům v celkové výši 15 mld. Kč a počet podpořených podnikatelských projektů by se oproti současnému stavu mohl více než ztrojnásobit.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články