NRB

J. Gazda: Nová postel od IKEA přinesla velké změny

Unikov UB
bezúročný úvěr OPPIK pořízení nové technologie rekonstrukce výrobního areálu strukturální fondy EU
20.06.2019

„K novým technologiím neodmyslitelně patří nové prostory, rozhodli jsme se proto i pro rekonstrukci části areálu firmy za využití programu Expanze od ČMZRB,“ říká majitel bzenecké společnosti Unikov Steel Jindřich Gazda, když procházíme nově zrekonstruovanou výrobní halou, kterou v nejbližších dnech zaplní nové stroje. Impulzem pro uskutečnění rozsáhlé rekonstrukce výrobních, skladových i kancelářských prostor a nákupu nových technologií je příprava výroby na nový produkt pro firmu IKEA.

Důvěra v potenciál

Unikov spolupracoval se společností IKEA už v roce 2012. Tento fakt byl jedním z hlavních argumentů, když se noví majitelé rozhodovali o koupi Unikovu – znamenal záruku silného a stabilního odběratele. IKEA Unikovu věřila a chtěla, aby spolupráce pokračovala. „Když jsme firmu kupovali, byly zde sice zastaralé výrobní haly, ale celkem kvalitní technologie pro zpracování kovů, několik robotů a prášková lakovna,“ upřesňuje Jindřich Gazda. Tehdy do firmy přišel společně s kolegou Andrejem Majerníkem, který se ujal role generálního ředitele. Díky vloženému kapitálu mohl Unikov fungovat dál. Nedošlo ke změnám ve výrobním programu ani k redukci počtu pracovních míst. Nový výrobek, kovová postel, kterou IKEA už během tohoto léta přinese na trh, si vyžádal velké změny a inovace technologií. „Na novou výrobu se připravujeme už rok. Nechali jsme si vyprojektovat moderní stroje. Půjde hlavně o jednoúčelové automaty, nové lisy, dopravníkové systémy a balicí linku. Do celé výroby bude zavedena automatizace a robotizace,“ vypočítává dnešní majitel firmy.

Zpracování profilů bude automatizováno

Vstupním polotovarem pro výrobu kovového nábytku jsou ocelové profily, proto je jedním z nových strojů řezačka, která dokáže také začistit hrany a materiál umýt a odmastit. Své místo v nové výrobní hale najde i pět plně automatizovaných linek, které dokáží nařezané části profilů dále zpracovat: vyvrtat nebo vylisovat otvory, přivařit zátky nebo matice. Hotové díly pak putují do práškové lakovny a na závěr na balicí linku. Každá část je zabalena do igelitu a vložena do krabice. Krabice jsou automaticky zavírány a ukládány na paletu. Nový je i velký dvousettunový lis, na kterém se lisuje jeden z konstrukčních dílů, sloužící ke spojení trubek. Výrobek si sestaví až zákazník doma, což patří k filozofii IKEA.

Pomohlo výhodné a rychlé financování ČMZRB

Celý projekt rekonstrukce areálu a nákupu nových technologií je poměrně rozsáhlý, obnáší investici 3,5 až 4 miliony eur. „Spolupracujeme s UniCredit Bank a ta s námi také do tohoto projektu vstoupila,“ vysvětluje Jindřich Gazda. Financování celého projektu by však pro UniCredit Bank nebylo komfortní, její pracovníci proto majitelům doporučili obrátit se na Českomoravskou záruční a rozvojovou banku, která jim díky svému programu Expanze dokázala nabídnout nulovou úrokovou sazbu, odklad splátek a projekt dofinancovat.

Odklad splátek považuji za velmi dobrou podporu podnikání,“ konstatuje šéf Unikovu s tím, že při náběhu výroby je nutné investovat každou korunu právě do výroby samotné. Ve společnosti ocenili také velmi rychlé jednání banky. „První jednání s ČMZRB proběhla v září a v prosinci už byly k dispozici finance,“ pochvalují si flexibilitu této instituce.

Z Moravy do západní Evropy

V Unikovu je od roku 2012 téměř nezměněný tým 150 zaměstnanců, který se ani po zavedení automatických strojů nebude nijak ztenčovat. Automaty pouze nahradí nejnáročnější úkony a přinesou zaměstnancům zlepšení pracovního prostředí. „Moraváci tu odevzdávají kvalitní práci, a možná i proto IKEA našimi výrobky zásobuje hlavně západní trhy,“ slyšíme z úst Jindřicha Gazdy. V rámci IKEA, kam stejné produkty dodávají také výrobci z Číny a z Bulharska, jsou české výrobky jednoznačně na nejvyšší úrovni. Podíl na tom mají bezesporu také konstruktéři a technologové Unikovu. IKEA jim částečně umožňuje výrobek doladit a zvolit vlastní technologický postup. A to jsou aspekty, které ovlivňují jeho výslednou kvalitu.

Produkce pro severského nábytkářského giganta tvoří zhruba čtyři pětiny výroby Unikovu, který má samozřejmě i vlastní výrobní program. Jsou to křesla a zahradní nábytek, jež prodává v Česku a na Slovensku pod vlastní značkou prostřednictvím podnikové prodejny a e-shopu. „Snažíme se zachovat pevnost a kvalitu. Považujeme se za tradičního českého výrobce, vyrábíme z poctivého materiálu, který upravujeme zinkováním a komaxitováním, a chceme být jedineční právě špičkovou kvalitou,“ konstatuje manažer. Část výroby tvoří také dodávky nerezových produktů pro Jihomoravskou armaturku a zakázková výroba pro další zadavatele. Prostřednictvím všech těchto zákazníků se výrobky bzenecké firmy dostávají do celého světa.

Článek vyšel v časopise Trade News.

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin