NRB

Skupina ČMZRB pomáhá s přípravou dálnice D35

Financování infrastruktury UB
dálnice D35 podpora infrastruktury
09.02.2021

D35 je dálnicí, která je plánovaná na trase Liberec – Hradec Králové – Svitavy – Olomouc – Lipník nad Bečvou. Tam se D35 napojuje na dálnici D1. Po dokončení bude druhou nejdelší dálnicí v Česku a měla by se spolu s dálnicí D11 stát alternativní trasou k přetížené dálnici D1. Skupina ČMZRB se účastní příprav projektu a řeší možné způsoby financování.

ČMZRB ve spolupráci s Ministerstvem dopravy se podílí na realizaci studie proveditelnosti PPP projektu dálnice D35, která má v budoucnu spojit Liberec s Hradcem Králové a s Olomoucí. Cílem studie je vyhodnotit různé možnosti financování projektu a zvolit tu, která bude pro stát nejvýhodnější. Po nyní vysoutěžené zakázce na dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, kdy se jako výhodnější varianta ukázala realizace projektu formou PPP, by tak v ČR mohl vzniknout další podobný projekt.

„ČMZRB jako národní rozvojová banka České republiky, jejíž dceřinou společností je Národní rozvojový fond, tak rozšiřuje své pole působnosti o oblast infrastrukturních projektů. Tyto projekty, které jsou realizovány ve veřejném zájmu, financuje a zároveň poradensky pomáhá zadavatelům s jejich vznikem. To zahrnuje zejména posouzení finanční proveditelnosti, volbu finanční struktury vhodných zdrojů financování i pomoc s procesem přípravy a realizace,“ přibližuje Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Vedle přípravy tohoto projektu skupina ČMZRB také posuzuje infrastrukturní projekty města Pardubice a Moravskoslezského kraje, s nimiž v uplynulých dvou měsících uzavřela memoranda o spolupráci.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články