NRB

Skupina ČMZRB pomáhá s přípravou dálnice D35

Financování infrastruktury UB
dálnice D35 podpora infrastruktury
09.02.2021

D35 je dálnicí, která je plánovaná na trase Liberec – Hradec Králové – Svitavy – Olomouc – Lipník nad Bečvou. Tam se D35 napojuje na dálnici D1. Po dokončení bude druhou nejdelší dálnicí v Česku a měla by se spolu s dálnicí D11 stát alternativní trasou k přetížené dálnici D1. Skupina ČMZRB se účastní příprav projektu a řeší možné způsoby financování.

ČMZRB ve spolupráci s Ministerstvem dopravy se podílí na realizaci studie proveditelnosti PPP projektu dálnice D35, která má v budoucnu spojit Liberec s Hradcem Králové a s Olomoucí. Cílem studie je vyhodnotit různé možnosti financování projektu a zvolit tu, která bude pro stát nejvýhodnější. Po nyní vysoutěžené zakázce na dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, kdy se jako výhodnější varianta ukázala realizace projektu formou PPP, by tak v ČR mohl vzniknout další podobný projekt.

„ČMZRB jako národní rozvojová banka České republiky, jejíž dceřinou společností je Národní rozvojový fond, tak rozšiřuje své pole působnosti o oblast infrastrukturních projektů. Tyto projekty, které jsou realizovány ve veřejném zájmu, financuje a zároveň poradensky pomáhá zadavatelům s jejich vznikem. To zahrnuje zejména posouzení finanční proveditelnosti, volbu finanční struktury vhodných zdrojů financování i pomoc s procesem přípravy a realizace,“ přibližuje Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Vedle přípravy tohoto projektu skupina ČMZRB také posuzuje infrastrukturní projekty města Pardubice a Moravskoslezského kraje, s nimiž v uplynulých dvou měsících uzavřela memoranda o spolupráci.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články

ČNB UB

Národní rozvojový fond získal licenci ČNB

Česká národní banka udělila licenci Národnímu rozvojovému fondu SICAV (NRF). Díky tomuto kroku zde vzniká možnost zapojení soukromého kapitálu do financování infrastrukturních projektů v České republice. Představenstvo NRF ve spolupráci s potencionálními investory již...

NRB_696x576

ČMZRB se mění na Národní rozvojovou banku

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) pokračuje v souladu s novou bankovní strategií jako Národní rozvojová banka (NRB). A to nejen v podpoře malého a středního podnikání, ale ve financování české infrastruktury.