NRB

ČMZRB se mění na Národní rozvojovou banku

NRB_696x576
ČMZRB NRB rebranding
01.09.2021

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) pokračuje v souladu s novou bankovní strategií jako Národní rozvojová banka (NRB). A to nejen v podpoře malého a středního podnikání, ale ve financování české infrastruktury.

„Naše vláda pracovala na posilování strategického významu ČMZRB, dnes už tedy NRB při podpoře a modernizaci celé ekonomiky,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „S posilováním role NRB v posledních dvou letech souvisí vznik dvou dceřiných společností, Národního rozvojového fondu a Národní rozvojové investiční, které bance umožní rozšířit nabízené služby, zejména úvěrová a záruční schémata o další finanční nástroje včetně investic do infrastruktury a tím klienty podpoří zcela novým způsobem.

„Za třicet let jsme poskytli úvěry a záruky přibližně 73 tisícům klientů, které jsme podpořili téměř půl bilionem korun. Výrazně jsme tím přispěli k ekonomickému i sociálnímu rozvoji celé země. Považujeme za naprosto logické, že na tuto bezesporu úspěšnou éru navazujeme a své služby a znalosti rozšiřujeme a ve větší míře je nabízíme také veřejnému sektoru,“ říká Jiří Jirásek, předseda představenstva NRB, a dodává: „Novým i stávajícím klientům nabídneme celou paletu produktů včetně kapitálových vstupů nebo poradenství v oblasti energetických úspor či rozvoje veřejné infrastruktury se zapojením soukromých zdrojů.“

Národní rozvojová investiční (NRI) podporuje nadějné společnosti pomocí kapitálových vstupů. První takovou firmou je výrobce civilních a vojenských bezpilotních letounů Primoco UAV, který i díky NRI rozšíří své výrobní kapacity a zmodernizuje letiště v Písku. „Chceme-li dlouhodobě a systematicky podporovat české firmy při expanzi na tuzemském i zahraničním trhu, musíme jim umět nabídnout širokou a variabilní škálu podpory. Právě financování investic skrze nákup podílů v nadějných a rychle rostoucích firmách je ve vyspělých západních ekonomikách stále populárnější. Jsem velmi ráda, že ho díky NRI nabízíme i českým firmám,“ říká vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová.

Investice do veřejné infrastruktury
Národní rozvojový fond SICAV (NRF) spravuje prostředky soukromých investorů, především bank a dalších finančních institucí a investuje je do podpory veřejné infrastruktury. Může jít například o silnice, železniční projekty, nemocnice, domovy pro seniory, univerzitní kampusy nebo dostupné bydlení. Do NRF se zapojily již 4 banky, které přislíbily investici 7 miliard korun. NRF, který vznikl na začátku tohoto roku, již jedná s celou řadou potenciálních klientů. Mezi ty patří například statutární město Brno, kterému pomůže s financováním výstavby víceúčelové sportovní haly, a České dráhy, jimž plánuje poskytnout financování na nákup nových vlaků.

„Větší zaměření skupiny NRB na infrastrukturní oblast je skvělou zprávou pro další rozvoj regionů, měst a obcí. První rozjednané projekty ukazují, že jsme otevřeli cestu k úplně novým finančním zdrojům a zároveň projekty zatraktivnili pro tradiční financující instituce,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dodává: „Věřím, že nové způsoby financování a poradenství při přípravě projektů usnadní další rozvoj České republiky“.

NRB v červenci podepsala smlouvu o spolupráci s EIB, díky které bude moci podpořit veřejné infrastrukturní projekty v minimálním objemu 5 miliard korun. Zajistila tak financování pro další projekty například z Moravskoslezského kraje, Pardubic, Správy železnic či společnosti ČEZ ESCO.

Sdílejte tento článek

X
Facebook
Linkedin

Podobné články

ČNB UB

Národní rozvojový fond získal licenci ČNB

Česká národní banka udělila licenci Národnímu rozvojovému fondu SICAV (NRF). Díky tomuto kroku zde vzniká možnost zapojení soukromého kapitálu do financování infrastrukturních projektů v České republice. Představenstvo NRF ve spolupráci s potencionálními investory již...