NRB

Vítaná vzpruha pro podnikatele. NRB jim pomáhá ušetřit za energie

ELENA podnikatelé_
ELENA poradenství úspory energie
30.03.2022

Po dlouhotrvajících omezeních souvisejících s pandemií či vzrůstající inflaci přišly na řadu zvyšující se faktury za energie. Podnikatelé tak kvůli vzrůstajícím nákladům musí vynakládat velké úsilí na udržení jejich byznysu. Se snížením nákladů na energie pomáhá Národní rozvojová banka (NRB) pomocí programů ELENA a Úspory energií. Poradenství ELENA poskytne 90 % nákladů na přípravu energeticky úsporných projektů a pomůže s výběrem nejvhodnějšího financování investice z palety bezúročných úvěrů, které NRB nabízí.

„Poskytujeme profesionální pomoc pro živnostníky, malé, střední i velké podniky. Národní rozvojová banka prostřednictvím programu ELENA nabízí konzultaci projektů v souvislosti se spotřebou energie, zpracování energetického posudku a pomoc s přípravou podkladů pro žádost o bezúročný úvěr NRB,“ popisuje Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA. Navíc program ELENA uhradí 90 procent nákladů vynaložených na přípravu projektu. Do tohoto sektoru NRB uvolňuje osm milionů korun a počítá tak s poradenstvím při přípravě až 120 úsporných projektů pro podnikatele.

„Projekt rekonstrukce Národního pavilonu jsme zrealizovali na základě podpory od NRB. Navíc v aktuálně velmi obtížném období se nám ušetřené peníze za energie, ale i za úroky hodí na podporu jiných provozních výdajů, které neustále stoupají,“ říká Martin Karban, předseda představenstva Výstaviště České Budějovice.

O bezúročných úvěrech, které Národní rozvojová banka podnikatelům nabízí, hovoří Čestmír Hrdinka: „Pomůžeme také s financováním investice, kdy je možné dosáhnout na bezúročné financování z našich stávajících programů ENERG nebo Úspory energie, které napomáhají financovat podnikatelské projekty zaměřené na úsporu energie pro Prahu a další místa po celém Česku.” Projekty se zaměřují na zvyšování energetické účinnosti budov, konkrétně na vytápění, ohřev teplé vody, vzduchotechniku, chlazení či osvětlení. Peníze směřují také na snižování energetické náročnosti budovy – zateplení obvodového pláště, výměnu a renovaci oken, dveří a jakékoliv stavební úpravy vedoucí  k úspoře energie.

Mezi energeticky úsporné projekty, které vznikly s pomocí úvěrů od NRB, patří také rekonstrukce areálu české firmy KAMA vyrábějící pletené sportovní zboží. „Několik let jsme měli připravený projekt rekonstrukce celého areálu, díky němuž by došlo k rozšíření prostor a který by zároveň přinesl energetickou úsporu. Jenže jsme ho odsouvali kvůli jiným prioritám. Když jste malá firma, dvakrát si rozmyslíte, do čeho budete investovat. Navíc sídlíme v hlavním městě, nepřicházelo tedy v úvahu, že by nám s rozvojem pomohla některá ze státních podpor. Ve chvíli, kdy jsme se ale dozvěděli o programu ENERG od NRB, která poskytuje bezúročné úvěry pro firmy v Praze, byla volba financování jasná,” říká Klára Pertlová, dcera zakladatelů firmy KAMA. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články