NRB

Dotace pro podnikatele křiví trh. Zvýhodněné úvěry a záruky jsou férovější

shutterstock_250016209
dotace zvýhodněné úvěry zvýhodněné záruky
15.03.2017

Doba masivní dotační podpory pomalu končí, a to i ve střední a východní Evropě. Příkladem může být Junckerův investiční plán pro Evropu, který už pracuje pouze s finančními nástroji, to znamená s návratnou formou financování. Institucí, která by měla na českém trhu tyto finanční nástroje poskytovat, bude Národní rozvojová banka, v niž se nyní transformuje Českomoravská záruční a rozvojová banka. Ta má právě s poskytováním podpory malým a středním podnikatelům ve formě finančních nástrojů bohaté zkušenosti.

ČMZRB dnes spolupracuje hlavně s Ministerstvem průmyslu a obchodu, po ukončení procesu transformace na Národní rozvojovou banku by měla sloužit k realizaci hospodářské politiky celé vlády, a to za předpokladu, že se rozhodne podporovat určitou oblast (např. věda a výzkum, sociální podnikání, podnikání na venkově apod.) právě prostřednictvím finančních nástrojů.

Více o problematice dotací vs. finančních nástrojů a úloze Národní rozvojové banky se dočtete v rozhovoru s Jiřím Jiráskem, generálním ředitelem ČMZRB, ve vydání E15 z 15. března 2017.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články

Novinky peníze UB

Projekt Czech Local Visibility Events

Centrum pro regionální rozvoj ČR vydalo mimořádné číslo svého newsletteru, ve kterém se zaměřilo na projekt Czech Local Visibility Events české sítě Enterprise Europe Network. Do tohoto projektu je zapojena i...