NRB

Na záruční program COVID II dosáhnou i ti nejmenší

covid-19-g29374da9d_1920
COVID programy podpora podnikatelů
01.04.2020

Na přibližně 20 miliard korun v rychlých a levných úvěrech komerčních bank dosáhnou živnostníci a malí a střední podnikatelé. Potřebné ručení jim poskytne Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Ta žadatelům také přispěje až milion korun na zaplacené úroky. Detaily programu COVID II přibližuje předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

Komu je program COVID II určen?
Záruční program COVID II jsme připravili ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu pro všechny živnostníky a malé a střední podniky, kteří se dostali do problémů kvůli koronavirové krizi a následným protiopatřením. Jedná se tedy o podniky s méně než 250 zaměstnanci a ročním obratem pod 43 milionů eur.

Jak a kolik si žadatelé mohou půjčit?
COVID II funguje v klasickém záručním režimu. Zájemce si požádá o provozní úvěr v bance, se kterou je zvyklý spolupracovat. Svou banku upozorní, že chce využít záruční program COVID II, a následně u nás požádá o záruku. S vyplněním žádosti o záruku mu jistě pomůže jeho bankéř a potom i jeden z našich kolegů.

Ručit budeme na provozní úvěry do výše 15 milionů korun s tím, že budeme přispívat až milion korun na zaplacené úroky.

Které podmínky bude muset podnikatel splnit?
V první řadě půjde o podmínky jeho vlastní banky. Ta vyhodnocuje, jestli mu úvěr poskytne, nebo ne. V rámci záruky COVID II bude muset primárně prokázat, že spadá do kategorie živnostník nebo malý a střední podnik a že byl zasažen současnou krizí.

Je ale důležité si uvědomit, že se jedná o úvěr a ten je nutné následně splatit. Ze své pozice bych proto program nedoporučoval těm subjektům, které byly v hlubších ekonomických problémech již před vypuknutím koronavirové nákazy.

Jak vlastně určit výši požadovaného úvěru?
V obecné rovině by se dalo doporučit požádat o provozní financování na následujících šest měsíců. Při určování konkrétní sumy je třeba vycházet z potřeb konkrétního živnostníka nebo podniku. Živnostníci i vedoucí pracovníci malých a středních firem by měli být schopní tuto sumu určit. Všem je samozřejmě jasné, že nelze stanovit exaktní sumu na korunu přesně.

Jak bude probíhat proplácení zaplacených úroků? Je nějaký limit ve výši úrokové sazby?
Nastavení úrokové sazby je čistě na obchodní dohodě mezi žadatelem a jeho bankou. My budeme úroky proplácet vždy zpětně, a to na základě potvrzení o reálně zaplacených úrocích, které každému žadateli vystaví jeho banka.

Mechanismus je nastaven tak, aby velká část žadatelů dosáhla na bezúročný nebo téměř bezúročný úvěr. U úvěrů do půl milionu korun proplatíme úroky do výše až sto padesát tisíc korun, u úvěrů mezi půl milionem až milionem to bude až dvě stě tisíc a u vyšších úvěrů bude platit deklarovaný strop jednoho milionu korun.

Kolik času zabere samotná žádost a následné čerpání?
Žádost je v našem případě rozdělena na dvě části. Tou první je žádost o úvěr u privátní banky, ta je schopná ji zpracovat velmi rychle. Zpravidla žadatele velmi dobře zná a hodnocení jí díky tomu nezabere tolik času.

Stejně rychle zvládneme schválení ručení i my. Záruku jsme schopní vyhodnotit a přidělit v řádu několika dní.

Z jakého důvodu není možné žádat o úvěry u projektů v Praze?
Okamžitě jsme spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu začali pracovat na způsobu, jak firmám a živnostníkům pomoci. Současný stav nemohl nikdo předpovídat. Záruční program je skvělé a ozkoušené řešení. Má ale svá jasná pravidla. Jedním z nejdůležitějších je to, že se nesmíme zaručovat penězi, které v danou chvíli nemáme.

Nejrychleji jsme byli schopní zajistit prostředky ze strukturálních fondů EU v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Ten je ale výslovně určen pro méně vyspělé regiony. V případě České republiky se jedná o celou republiku s výjimkou Prahy.

Nelze to ale brát tak, že by se na Prahu nedostalo. Spolu s MPO a Prahou usilovně pracujeme na totožném programu, který bude určen právě pro živnostníky a podniky z hlavního města. Parametry budou stejné jako u programu COVID II. Program bude spuštěn ihned po nalezení a přidělení potřebných finančních prostředků.

Jak dlouho by to mohlo trvat?
Věřím, že to půjde rychle. Zástupci ministerstva i hlavního města se tomu intenzivně věnují.

 

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články