NRB

Dostupné bydlení

Národní rozvojová banka a Ministerstvo pro místní rozvoj připravují program zaměřený na podporu dostupného bydlení, který umožní výhodně financovat výstavbu bytů prostřednictvím podřízeného úvěru. Podpoře dostupného bydlení se spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj věnuje také dceřiná společnost NRB, Národní rozvojová investiční, která připravuje inovativní finanční nástroj pro přímé investice do bytových nemovitostí, podrobnosti najdete zde.

Zlepšení životních podmínek UB

Program bude navržený tak, aby byl atraktivní nejen pro veřejný sektor, ale i pro soukromé subjekty. Cílem programu je efektivně využít kapitál od komerčních subjektů, aby jejich motivací nebyla pouze výstavba a následný prodej bytů, ale aby měly zájem byty dále vlastnit, spravovat a pronajímat za tzv. dostupné nájemné. Vzniknout má kvalitní bydlení s garantovaným nájemným, které nepřesáhne 90 % hladiny trhu, a to minimálně po dobu 20 let. Pro nájemníka bude takové bydlení bezpečné jak z hlediska výše nájemného, tak z hlediska doby, po kterou ho může užívat bez rizika nepřiměřeného navýšení nájmu.

Kdo bude moci tzv. dostupné bydlení využívat?

Mezi skupiny, které budou mít na dostupné bydlení nárok, budou patřit nejenom mladí lidé a mladé rodiny do 35 let, ale také lidé v důchodovém věku bez vlastního bydlení. Zároveň budou do programu zahrnuty i potřebné profese, jako jsou například lékaři, zdravotní sestry, hasiči, policisté, učitelé, sociální pracovníci a další.

Kdo bude moci o zvýhodněný úvěr požádat?

  • Obce, města a státní instituce, které usilují o zlepšení dostupnosti bydlení pro své obyvatele.
  • Developerské společnosti hledající výhodné financování pro své projekty v oblasti rezidenční výstavby a mající zájem své projekty po výstavbě spravovat a provozovat po dobu minimálně 20ti let.
  • Investoři, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio a podílet se na projektech s pozitivním společenským dopadem.

Program je nyní v přípravě, o termínu jeho spuštění budeme informovat.

Chcete se nás na něco zeptat?

Chcete vědět více o tomto programu? Máte zájem o produkt a chcete si domluvit schůzku? Zanechte nám na sebe kontakt, abychom se s vámi mohli spojit.

Odesláním tohoto formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů Odeslat
Expanze-záruky standard UB