NRB

Zdravotnictví potřebuje investice. Pomoci může soukromý sektor skrz NRF

hospital-g15211513e_1920
modernizace nemocnic Národní rozvojový fond zdravotnictví
18.01.2020

V budoucnu se zdravotnictví neobejde bez většího zapojení soukromého sektoru. Nemocnice se musí naučit financovat své investice i mimo národní a evropské zdroje. Pomoc s financováním zdravotnictví může přinést Národní rozvojový fond, který bude dceřinou společností Českomoravské záruční a rozvojové banky. To jsou alespoň závěry investiční konference s názvem Nové možnosti financování zdravotnické infrastruktury, kterou pořádal na začátku ledna Zdravotnický deník.  

Zdravotnictví se potýká s nedostatkem peněz, přitom veřejné nemocnice jsou ve špatném stavu a nutně potřebují příliv kapitálu. Některé areály nemocnic se nezměnily od doby, co byly postaveny. Změnu může přinést pouze nárůst investic. Ty jsou ale právě tím, co se v tomto sektoru dosud moc neřešilo. „Řešila se otázka platů, jak dát do systému více peněz, ale o investicích se příliš nediskutovalo,“ potvrzuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Potvrzují to ale i čísla. Podle poslední zprávy Evropské komise je objem kapitálových investic do českého zdravotnictví nejnižší ze všech zemí Evropské unie.

Investice jsou potřeba v řadě oblastí, od přístrojové techniky přes modernizaci budov až po energetické úspory. Právě ty jsou podle ministra zdravotnictví pro nemocnice klíčové, ať již jde o zateplení, nová okna či výměnu topení. Jednou z hlavních priorit ministerstva bude pro další programovací období 2021 – 2027 i rozvoj koncepce urgentních příjmů.

Musí se změnit přístup k financování projektů
Zdravotnictví nutně potřebuje peníze. K těm by mohl pomoci soukromý sektor, ale i změna pohledu na získávání finančních prostředků pro veřejné projekty. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je nutná celková změna v přístupu k financování projektů ve zdravotnictví. „V současnosti, když chce stát do něčeho investovat, tak se podívá kolik má peněz v rozpočtu a k tomu přidá peníze ze strukturálních fondů. My na to ale musíme jít opačně. Napřed se musíme podívat, co jsme účelově schopni zafinancovat z cizích zdrojů, protože ty jsou do určité míry dost jasně směřovány, například evropské strukturální fondy, poté se musíme podívat účelově, co jsme schopni zafinancovat ve spolupráci s privátním sektorem, protože i on si dost jasně řekne, do čeho chce investovat a zbytek se může financovat ze státního rozpočtu,“ říká Karel Havlíček a dodává: „Musíme si začít zvykat na to, že budeme muset do dlouhodobých investic i toho sociálnějšího charakteru umět pouštět privátní zdroje.“ V Evropě je přitom standardem financovat tyto typy projektů s využitím soukromých investic.

Pomoct může Národní rozvojový fond
Právě proto je v přípravě  Národní rozvojový fond, který bude dceřinou společností Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Ten bude sloužit jako zdroj pro financování projektů nejen ve zdravotnictví, ale i v jiných oblastech veřejného sektoru. Fond bude spravovat peníze od soukromých investorů, kterými jsou v současnosti čtyři české největší banky – ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a Unicredit Bank (bližší informace k podpisu memoranda o založení NRF najdete zde). Ty se zavázaly do fondu vložit sedm miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu ovšem předpokládá zapojení dalších soukromých subjektů. Podle předsedy ČMZRB Jiřího Jiráska je Národní rozvojový fond cestou, jak posunout infrastrukturu, ať již dopravní či zdravotní, nahoru, a přiblížit se více zemím Evropské unie. „Národní rozvojový fond není něčím, co by mělo nahrazovat státní rozpočet nebo evropské fondy, ale je to něco, co by je mělo doplňovat a mělo by umožnit najít další zdroje, které tady nejsou,“ říká Jiří Jirásek. Ačkoliv se s podobnými projekty můžeme setkat v jiných evropských zemích, Česká republika zatím v této oblasti zkušenosti nemá.  „Problém nebude získat peníze, ale připravit projekty, které umožní právě tuto formu investování. To v České republice stále ještě neumíme a musíme se naučit to dělat,“ upozorňuje v závěru Jiří Jirásek.

 

 

 

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články

ČNB UB

Národní rozvojový fond získal licenci ČNB

Česká národní banka udělila licenci Národnímu rozvojovému fondu SICAV (NRF). Díky tomuto kroku zde vzniká možnost zapojení soukromého kapitálu do financování infrastrukturních projektů v České republice. Představenstvo NRF ve spolupráci s potencionálními investory již...