NRB

Podnikatelé v rámci programů COVID získali podporu v objemu přes 10 mld. Kč

peníze a eura
covid podpora podnikatelů
15.05.2020

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v rámci programů COVID k 14. květnu 2020 schválila podporu pro téměř 1500 živnostníků, malých a středních podniků a umožnila jim tak získat zvýhodněné provozní financování v objemu přes 10 mld. Kč. Podpora směřuje napříč obory i regiony. Nejčastěji ji čerpají malé podniky.

Podpora z programů COVID směřuje podnikatelům napříč jednotlivými obory, nejvíce pak do oblasti malo- a velkoobchodu, zpracovatelského průmyslu a dále pak provozovatelům hotelů a restaurací. „Často diskutovaná oblast cestovního ruchu spolu s doplňujícími službami je třetím nejvíce podporovaným odvětvím. Deset procent z celkového počtu podpořených podnikatelů působí v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb nebo provozuje cestovní kanceláře či agentury,“ zdůrazňuje Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.

Více než dvě třetiny podpořených projektů realizují živnostníci a malí podnikatelé, tj. firmy s méně než 50 zaměstnanci, kteří v průměru čerpají úvěry v objemu 4,5 mil. Kč. Zbývající část podpory pak využívají středně velké podniky k profinancování svých provozních potřeb. Ty v průměru čerpají úvěry v objemu 8,5 mil. Kč.  Podpora v rámci programů COVID směřuje napříč celou Českou republikou. Nejvíce ji využívají podnikatelé k profinancování svých provozů v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Vyhodnocování žádostí v záručních programech COVID II a COVID Praha pokračuje.

Vedle programů COVID poskytuje ČMZRB podporu podnikatelům i v rámci svých ostatních produktů. Jejich prostřednictvím za první čtyři měsíce letošního roku ČMZRB poskytla  malým a středním podnikatelům podporu v objemu 7 mld. Kč. Celkově tak od začátku roku firmy získaly od ČMZRB více než 17 mld. Kč napřímo vystavených nebo zaručených úvěrů. To představuje ¾ objemu podpory poskytnuté za celý rok 2019, který byl historicky nejúspěšnější.

Stěžejní program na podporu podnikání COVID III bude pravděpodobně spuštěn v příštím týdnu. V pondělí 18. května je na programu jednání vlády mj. schválení finální podoby této formy podpory. Následně bude moci Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásit termín jeho spuštění. V rámci programu COVID III bude ČMZRB ručit za provozní úvěry komerčních bank. Systém bude jiný než v případě záručního programu COVID II a COVID Praha. ČMZRB bude ručit za portfolio vystavených úvěrů komerčních bank, které se do programu zapojí. Přičemž podnik do 250 zaměstnanců získá záruku až do výše 90 % a podnik s 250 – 500 zaměstnanci až do výše 80 %. Maximální výše zaručovaného úvěru bude 50 mil. Kč. Díky nové legislativě EU se nebude muset detailně posuzovat velikost podniku a ani limit ve veřejné podpoře, a proto bude proces vyřízení jednodušší a rychlejší. Podnikatel bude jednat pouze se svojí bankou. Alokace programu je 150 mld. Kč, to znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 mld. Kč a podpořit kolem 150 tisíc OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.

Sdílejte tento článek

Twitter
Facebook
Linkedin

Podobné články