NRB

Tekuté zlato z Chříče poteče díky NRB ve větším objemu

Pivovar Chříč
bezúročný úvěr pivovar Chříč S-podnik zvýhodněné financování
01.02.2023

Pivovar Chříč na severním Plzeňsku obnovil svou činnost v roce 2015. Navázal tak na tradici barokního pivovaru z 16. století. Dnes se jedná o sociální podnik, který zaměstnává lidi s fyzickým i mentálním postižením.

Srdcem pivovaru je měděná varna s původní technologií přímého dřevního otopu pod měděnou mladinovou pánví. Právě v ní vzniká prvotřídní ležák, který je vlajkovou lodí pivovaru, ale také sezónní speciály a svrchně kvašená piva.  Jen v roce 2022 zde uvařili kolem 3 500 hektolitrů oblíbeného chmelového nápoje. „Stabilně máme v nabídce deset druhů piv,“ říká Petr Jakubíček, správce pivovaru Chříč, a doplňuje: „Pivo dodáváme do hospod, kaváren a speciálních pivních prodejen. Našim hlavním trhem je Praha, ale vozíme ho i do Plzně a okolního regionu.“

Pivovar Chříč coby chráněná dílna dostal od NRB díky programu S-podnik bezúročný  úvěr téměř 8 milionů korun. Využije ho na přístavbu a pořízení technologie. „Pořídili jsme 24 hektolitrové ležácké tanky a v současné stáčírně budeme přistavovat další budovu, abychom zvýšili kapacitu ležáckého sklepa. S růstem výroby se bude rozrůstat i naše zaměstnanecká základna, proto budeme přistavovat jak výrobní část, tak odpočinkovou a klidovou část pro zaměstnance,“ nastiňuje plány Lenka Mužíčková, hospodářka pivovaru. Produkce piva by se díky tomu měla zvýšit až o třetinu. „Využili jsme bezúročné financování. Běžně úročenou půjčku bychom si v této době nemohli dovolit a naše rozvojové plány museli odložit,“ říká Petr Jakubíček.

Nyní se pivovar může rozšiřovat a zvyšovat varní kapacitu. „Víme, že na trhu poptávka po našem pivu je. NRB nám umožnila investici, kterou bychom byli schopni udělat až tak za deset let,“ uzavírá Lenka Mužíčková, hospodářka pivovaru.

 

 

 

 

 

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin
  • DSC_5622

    Kávová čtyřka

    Praží, balí a expedují kávu. Pražírna z Brna, která se jmenuje jako nikaragujský ptáček, se rozrůstá. Její dceřinou společností je sociální podnik, který nyní čeká řada změn. Některé z nich…

  • MASTR UB

    S jako sociální

    „Sociálním podnikem jsme se oficiálně stali začátkem roku 2020, ale všeobecné principy aplikujeme úplně od začátku. Získání tohoto statusu nám otevřelo možnost čerpání většího počtu dotačních titulů pro rozvoj firmy…