NRB

Na Šlapanicku vznikly nové cyklostezky, zafinancovat je pomohla ČMZRB

DSO-Šlapanicko-výstavba
infrastruktura výstavba cyklostezek zvýhodněný úvěr
03.11.2020

Zvýšit bezpečnost cyklistů byl jeden z důvodů, proč se Dobrovolný svazek obcí Šlapanicko rozhodl zbudovat na svém území nové cyklostezky. Prvních sedm kilometrů je už hotových a díky nim došlo k propojení několika obcí tak, že se nechá prakticky po rovině a mimo silnici dojet z Brna-Slatiny přes Šlapanice až do Židlochovic a napojit se tak na cyklostezku, která vede do Vídně. Projekt svazek předfinancoval zvýhodněným úvěrem z programu OBEC 2 od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Šlapanice jsou obec s rozšířenou působností v okrese Brno-venkov, do které spadá kolem 40 obcí. V roce 2015 se starostové několika z nich domluvili, že se sdruží do tzv. dobrovolného svazku obcí, což jim kromě sdílení zkušeností a realizace společných projektů mj. usnadní i přístup k financím na svůj další rozvoj. „Hlavně menší obce by nedosáhly takového bodového hodnocení, aby uspěly se svou žádostí o dotaci. Navíc když se do společného projektu zapojí více obcí, dochází také k úspoře nákladů, například na přípravu žádostí, projektovou dokumentaci apod.,“ uvádí Michal Klaška, předseda DSO Šlapanicko.

Výstavba cyklostezky (zdroj DSO Šlapanicko)

Do práce bezpečně a rychle na kole

V roce 2015 dobrovolný svazek sdružoval 20 obcí, dnes jich je 27. Společně tvoří prstenec severovýchodně až jihozápadně kolem Brna. Lidé, kteří na území těchto obcí bydlí, často dojíždí za prací do moravské metropole na kole. V některých místech ale doposud chyběly cesty mimo hlavní komunikace, kde by nebylo zvýšené riziko srážky cyklistů s automobily či jinými dopravními prostředky. Prvním společným projektem svazku se proto staly cyklostezky, které by jednak zvýšily bezpečnost cyklistů a jednak by propojily mezi sebou samotné obce a jednotlivé obce s Brnem.

Projekt je rozdělený do třech fází, přičemž ta první byla už letos na konci léta ukončena. „S výstavbou prvních sedmi kilometrů došlo k propojení Brno-Slatiny a obcí Šlapanice, Ponětovice, Kobylnice a Sokolnice. Na tento úsek budou navazovat další dva úseky o délce cca 4 kilometrů, které nejsou v přímé linii této trasy, ale odbočují z ní do sousedních obcí. Výstavbu této druhé etapy cyklostezek budeme realizovat v příštím roce,“ přibližuje Michal Klaška a dodává: „Poté máme naplánovány další dvě části cca 10 km cyklostezek na Pozořicku, ale ty jsou zatím ve fázi projektové dokumentace. Byli bychom rádi, kdybychom všechny úseky měli hotové do konce roku 2025.

Výstavba cyklostezky (zdroj DSO Šlapanicko)

Financováno úvěrem a dotací

Na výstavbu cyklostezek DSO Šlapanice získal dotaci z evropských strukturálních fondů. K předfinancování první etapy využil zvýhodněný úvěr od ČMZRB z programu Obec 2. „Zpracovali jsme poptávkové řízení na úvěr a rozeslali jsme ho několika bankám. Nabídka od ČMZRB byla nejvýhodnější, a tak jsme se rozhodli využít financování od ní,“ říká Michal Klaška a dodává: „Spolupráci s ČMZRB hodnotím pozitivně, bylo nám poskytnuto výhodné financování a vše proběhlo bezproblémově.

Hotová cyklostezka (zdroj DSO Šlapanicko)

Součástí výstavby cyklostezek, které nejsou určeny pouze cyklistům, ale také in-linistům, běžcům, pro pěší a koloběžkáře, je také umístění stojanů na kola a odpočívek s posezením v místech, která to umožňují. Výstavba cyklostezek na Šlapanicku sklízí od tamních obyvatel pozitivní ohlasy a lze předpokládat, že tomu tak bude i u dalších etap.

Společná činnost svazku u cyklostezek nekončí

Projekt cyklostezek je doposud největší společný projekt Dobrovolného svazku obcí Šlapanicko. Kromě něj také v současné době má ve fázi projektové dokumentace připravený projekt zaměřený na odpadové hospodářství. „Momentálně čekáme, zda dojde k navýšení prostředků příslušného dotačního programu, o který jsme zažádali. Pokud ne, tak se budeme snažit najít jiné řešení této problematiky, aby se obcím co nejvíce ulevilo. Vedle toho máme v plánu společně také řešit výsadbu zeleně v okolí cyklostezek,“ uzavírá budoucí plány Michal Klaška, předseda DSO Šlapanicko.

Součástí nových cyklostezek jsou i odpočívky a stojany na kola (zdroj DSO Šlapanicko)

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin

Úvěry pro obce