NRB

Od nuly začali dvakrát. Když se rozhodli podnikat a když vyhořeli

z nuly zacali dvakrat-i
bezúročný úvěr kůrovec strukturální fondy EU výstavba výrobní haly ZPA
11.08.2021

Musíme to postavit znova. Věta, kterou pronesl majitel Velimpexu ještě ve chvíli, kdy kolem něj hasiči likvidovali požár jeho pily, mnohé překvapila. Byl ale zvyklý začínat od nuly. Zvládl těžké podnikatelské začátky a ani oheň ho nesrazil na kolena. Díky zpracovávání kalamitního dřeva bude na obnovu a výstavbu výrobního areálu čerpat zvýhodněný úvěr od ČMZRB v režimu zvláštních podporovaných aktivit.

Starý oprýskaný kravín, kolem vrstvy bahna a na místě pila, kde se na ne úplně nových strojích začínalo vyrábět truhlářské řezivo. To se psal rok 2000 a Vít Opekar zakládal firmu. „Tatínek mé přítelkyně obchodoval s kulatinou do Rakouska, tak jsme se rozhodli, že dřevo zkusíme zpracovávat také u nás v Čechách, abychom tomu dali nějakou přidanou hodnotu,“ vysvětluje důvod založení podnikatel.

Obal, který cestuje po celém světě

Začátky nebyly úplně jednoduché, přesto firma stále rostla. Velkým milníkem pro ni byl rok 2014, kdy do ní majetkově vstoupila rakouská společnost Easy-Box. Ta přispěla k rozvoji firmy, změnám ve firemní kultuře a přinesla s sebou i sofistikovaný obalový systém se stejnojmenným názvem, který je nyní vlajkovou lodí Velimpexu. Představit si ho lze jako stavebnici, která se dá jednoduše sestavit a rozebrat, a to bez spojovacích prvků. K jejímu složení nejsou potřeba žádné hřebíky ani vruty. „Když od nás bedna odchází, je složená a zabírá minimum prostoru. Je to taková placka, kterou si složí až zákazník,“ popisuje patentovaný obal David Albrecht, který má ve společnosti na starosti marketing. „Není v něm žádná dřevěná část, to je důležitý parametr pro obalový byznys, protože když bedna cestuje po světě, nehrozí, že v ní budou červotoči či jiný dřevokazný hmyz,“ doplňuje Albrecht výhody obalu, který získal ocenění Obal roku 2015. Oceněný obal je navíc stavěný na velká dynamická zatížení, a tak velmi dobře chrání zboží při náročné přepravě v letadle. Z malé české obce Mirkovice se díky této vlastnosti podíval již po téměř celém světě. „Jednou jsme si zkoušeli udělat takovou mapu, kde všude už Easy-Box přistál a s výjimkou Afriky byl na všech kontinentech,“ usmívá se Albrecht. Kromě Easy-Boxu vyrábí společnost také stavební řezivo, palety a transportní bedny.

Jak firma rostla, měnila se i výroba, od technologicky méně náročné až po výrobu na složitějších strojích. Specifická řešení balení produktů řeší dokonce vlastní konstrukční tým. Z malé venkovské pily, která před 20 lety řezala pro tesaře na vsi, se stala firma napojená na velké mezinárodní společnosti.

Požár zničil vše

Celý podnikatelský příběh mohl skončit jedné dubnové noci v roce 2019, kdy pilnici a dva výrobní závody zachvátil požár. Jeho příčinou byla zřejmě kovová část, která při noční směně odlétla od pilového kotouče do pilin.

„Přijížděl jsem na pilu za svítání, to už ležela popelem. Kouř z ní jsem přitom viděl na vzdálenost 20 kilometrů. Už od Kamenného Újezdu. Myslel jsem si, že vše skončilo, protože ta zkáza byla obrovská. Všude byl smrad z ohně, haldy zpečeného železa. Naprostý zmar. Budu si ten okamžik pamatovat do smrti. Ani se mi na to místo nechtělo vstoupit,“ líčí těžké chvíle Albrecht.

U požáru, který hasiči hasili celou noc, vyčerpávali na něj vodu z okolních rybníků včetně celého mirkovického, byl majitel firmy Vít Opekar celou dobu. „Jeho první věta, kterou mi řekl, byla, že to budeme muset postavit znova. Myslel jsem, že to je jen takové plácnutí do vody a smiřoval jsem se s tím, že tahle epizoda již skončila,“ vypráví Albrecht. Plácnutí to ale nebylo. Pila nejenže pokračovala dál, ale na rozjezd nepotřebovala roky, měsíce ani týdny. Začala fungovat během několika dnů.

„Nedá se ani popsat, co cítíte v tu chvíli, když vám všechno vzplane. Nezbyde vám nic, ale musíte se s tím smířit,“ vysvětluje rychlé rozhodnutí Vít Opekar. K požáru se postavil jako k výzvě a další překážce v podnikání. „Ať už vám shoří firma, nebo se na vás valí různé věci jako koronavirus nebo aktuálně extrémní zdražování vstupů, musíte to jako v životě prostě překonat a jít dál. Na nás jsou závislí zaměstnanci a ti by určitě nebyli rádi, kdybych to vzdal, a ani jsem nechtěl opustit něco, na čem jsem pracoval 20 let,“ vzpomíná Opekar.

Podpora od ČMZRB

Na výstavbu nové haly získala společnost, kterou Vít Opekar vlastní spolu s přítelkyní Petrou Kučerovou, zvýhodněný úvěr z programu Expanze. Vzhledem k tomu, že pila zpracovává i dřevo napadené kůrovcem, úvěr byl poskytnut v rámci zvláštních podporovaných aktivit, tedy za ještě výhodnějších podmínek. „Měli jsme peníze od pojišťovny, ale ty by nám nestačily. Takže šance na profinancování za takto výhodných podmínek pro nás byla velmi atraktivní a hodně nám pomohla,“ říká Albrecht. „Je skvělé, že nám zadotujete úroky. Celkově je pro nás takovéto financování zajímavé, protože nám to pomůže dostavět tak, jak potřebujeme,“ dodává Vít Opekar.

Nyní je venkovní stavba již hotová. V průběhu léta se udělají v budově betony, na podzim se nainstalují nové technologie a během zimy by se již měl spustit provoz v nové hale.

Kromě zvýhodněného úvěru firma od ČMZRB využila v průběhu let i několik záruk z programu M-záruka, například na pořízení materiálových zásob či rekonstrukci objektu pilnice. „Když shoříte, nemáte čím ručit, takže toto pomoc byla pro nás veliká,“ říká Opekar.

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin