NRB

Za 11 let neměli zavřeno ani jeden den. Pak přišla pandemie

Restaurace-Kulaťák-nrb
koronavirus pomoc v nouzi provozní financování záruka
06.10.2020

Když na přelomu let 2008 a 2009 otevírali Tomáš Hron a Stanislav Šubrt restauraci s názvem Kulaťák, světová ekonomika čelila hospodářské krizi. Tak začal podnikatelský příběh oblíbené restaurace na pražském Vítězném náměstí

Příběh, který se jejím majitelům několikrát vkradl na mysl během letošního 12. a 13. března, kdy situace kolem koronaviru začala být nepřehledná a jak říká Tomáš Hron až napínavá. „Zaměstnanci se nás tenkrát ptali, co se bude dít. Zda se restaurace nezavře, jak budeme fungovat. Tenkrát v pátek už došlo k omezení nočního provozu, ale nedokázali jsme si představit, nebo jsme si nechtěli připustit, že by došlo opravdu k uzavření restaurací a zmrazení celkového života,“ líčí. O den později ale katastrofický scénář nastal a restaurace, která neměla za 11 let ani na jeden jediný den zavřeno, musela zavřít. „Představte si situaci, kdy je pondělí a vy přijdete do práce spolu se všemi zaměstnanci. Přijdete do ní v osm ráno a začnete vařit jídla, která byla na poledním menu a v 11 hodin vám řeknou, že máte zavřít, protože je karanténa. Jaký je to pocit? Prostě šílený,“ říká Stanislav Šubrt. „Denně jsme řešili finanční otázky. Jak celou situaci ustát. Jak pomoct lidem a jak pomoci firmě, abychom to zvládli. Platit nájmy, režie, mzdy, splátky všech možných úvěrů,“ popisuje situaci následujících dnů Tomáš Hron.

25. května mohli znovu otevřít dveře restaurace a přivítat zpět své hosty. Rozjezd byl ale velmi pozvolný, navíc museli začít řešit závazky, které se jim nahromadily během covidového období. „Ať už z nájmů, odvodů, režií a všeho ostatního, přičemž provoz restaurace obnáší milionové měsíční závazky a režie,“ říká Hron.

Majitelé se proto rozhodli v rámci programu Covid Praha požádat Českomoravskou záruční a rozvojovou banku o záruku za pětimilionový úvěr od Československé obchodní banky s finančním příspěvkem na úhradu úroků, který v jejich případě činí 750 tisíc korun. „Pro nás je to výrazná pomoc, protože díky ní dokážeme lépe pracovat s cash-flow a vůbec s výdaji v následujícím období, abychom si je dokázali rozplánovat a dokázali jsme splnit veškeré závazky, které se nám nahromadily,“ říká Hron.

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin