NRB

Jeden trubkový laser nahradí celé výrobní oddělení

trubkovy-laser
bezúročný úvěr pořízení nové technologie strukturální fondy EU
30.09.2020

Společnost R.D.I. je ve svém oboru jedničkou na českém trhu, což bylo při rozhovoru s jejím jednatelem Miroslavem Brabcem na jeho odborném záběru patrné. V předváděcí hale, kterou firma vybudovala pro zákazníky ve své centrále v Brandýse nad Labem, jsme měli možnost si vystavené technologie pro zpracování trubek, profilů a plechů prohlédnout pěkně zblízka.

V akci jsme mohli sledovat i zcela novou a v republice unikátní technologii laserového řezání, na kterou první zákazníci teprve čekají. K ní brandýské firmě pomohl program Expanze-úvěry od ČMZRB.

V R.D.I. se aktivitami souvisejícími se zpracováním trubek a profilů, jejich dělením, ohýbáním a tvářením, zabývají od roku 1995. Svým zákazníkům nabízejí technologie špičkové italské firmy BLM Group, a to včetně předprodejních konzultací s možností úpravy stroje přesně na míru konkrétního zákazníka, předvedení stroje při přejímce, instalace, proškolení obsluhy stroje a následného servisu. Právě na servis a důkladnou znalost nabízených technologií kladou v R.D.I. obrovský důraz od samého prvopočátku, čímž se ihned odlišili od konkurence. Servisní oddělení v současnosti čítá 13 vyškolených techniků.

Ke stěžejním technologiím patří v poslední době trubkové lasery. Laserů pro zpracování trubek a profilů BLM nainstalovala už R.D.I. v České republice zhruba 70. Společnost BLM Group byla první, kdo takový laser vyrobil, a stále si udržuje výrazný náskok v jejich vývoji a též dominantní postavení na trhu.

Nástup trubkových laserů v některých oborech způsobil úplnou revoluci, oproti klasickým technologiím totiž obrovsky zefektivnily výrobu. „Když jsme u nás před deseti, dvanácti lety začali trubkové lasery prodávat, vysvětlovali jsme firmám, jak tímto laserem můžou nahradit klasickou technologii. Během let se pak konstrukce některých dílů úplně změnila, konstruktéři začali takto vyrobené prvky z trubek a jeklů hojně využívat. Teď již kreslí prvky, které se jinak než na trubkovém laseru udělat nedají. Některé továrny se změnily k nepoznání. Celou halu nebo výrobní oddělení nahradil jeden nebo několik trubkových laserů,“ dozvídáme se od Miroslava Brabce.

Náš nový 3D pětiosý laser v kombinaci s robotem budeme nyní opět nabízet jako jediní v republice. Bude s ním možné obrábět složité díly, které jinak laserem obrobit nejdou, a to třeba i v malých sériích,“ vysvětluje přínos synchronizace laserového stroje s robotem Miroslav Brabec. „K financování této technologie jsme na doporučení banky využili i propojení komerčního úvěru s programem Expanze-úvěr nabízeným Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. S ČMZRB spolupracujeme poprvé, atraktivní pro nás v tomto konkrétním případě byla možnost ušetřit na úrocích.“

K nosným aktivitám R.D.I. patří také dělení materiálů kotoučovými pilami. Některé z nich se ve výrobách ohánějí již celých pětadvacet let – od začátku založení firmy. Dozvídáme se, že prakticky každý, kdo se u nás dělením trubek zabývá, k tomu využívá dělicí centra s kotoučovými pilami od R.D.I. Zákazník je i v tomto případě opečováván od A do Z: při předprodejní konzultaci mu odborníci z R.D.I. navrhnou a následně na zvoleném kotouči vybrousí optimální ozubení, díky laserovému popisku přímo na disku propojeném přes QR kód s databází v počítači umožní detailní evidenci a sledování výkonu jednotlivých kotoučů v provozu, na základě těchto dat i jejich optimalizaci. Na všech svých pobočkách, tj. v Brandýse nad Labem, Brně a polském Bielsko-Biala, zajistí také servis včetně svozu kotoučů k jejich broušení ve svých brusírnách.

Materiál zpracovaný technologiemi instalovanými firmou R.D.I. najdeme všude kolem sebe, kupříkladu i židle, na nichž jsme v kanceláři při rozhovoru seděli, obsahovaly trubky ohnuté jejími ohýbačkami. Mezi zákazníky firmy patří výrobci automobilů, autobusů, zdravotnického vybavení, nábytku či stavebních prvků.

Článek vyšel v časopise Trade News a na itradenews.cz.

Sdílejte tento příběh

Twitter
Facebook
Linkedin